EĞİTİM SİSTEMİ

NEDEN FİNLANDİYA EĞİTİM SİSTEMİ ?

Son yıllarda yapılan birçok araştırma ve çalışmalar Finlandiya eğitim sisteminin dünyadaki en iyi eğitim sistemi olduğunu göstermektedir.Eğitimin, gelecekteki rekabet ortamında başarılı olabilmek ve yüksek refah seviyesine ulaşabilmek için bir anahtar olduğunu kabul eden birçok ülke, dünyanın en iyi eğitimini ve okullarını yaratmak için Fin eğitim modelini uygulamaktadır.

Dünyada en başarılı ve başarısız öğrenci arasındaki farkın en az olduğu ülke Finlandiya olarak kabul edilir. Yani sistem her öğrencinin öğrenebileceği şekilde düzenlenmiştir.

Fin eğitim sistemi, kaliteli öğretmen eğitimi, modern ve etkili öğrenme materyalleri, yapıcı değerlendirme ve hayat boyu öğrenme anlayışından oluşmaktadır. Öğrenciler öğrenme ile ilgili tüm sürecin sorumluluklarını taşımaya teşvik edilirler.

devamını oku
FİDOL OKULLARI OLARAK FİNLANDİYA EĞİTİM SİSTEMİNİ NE ÖLÇÜDE UYGULUYORUZ ??

Bazen bir şeyi anlatmak için sayfalar dolusu yazabilirsiniz ama aslında en etkili olan görmektir. Daha da etkili olan ise bunu gerçekleşebileceğine inanmaktır.

Fidol Okulları olarak eğitimi süre ve sonuç olarak değerlendiririz. Sonuca gidene kadar sürecin de ölçülüp değerlendirmesini sağlarız. Ölçme araçlarımız küçük yaş gruplarında bilgi, beceri ve davranışa yönelik gelişim süreçlerini oluşturmaya ve gözlemlemeye dayalıdır. Her seviyede açık uçlu sorular ve öz değerlendirme süreçlerimiz devam eder.

Sonuç ölçmede yine açık uçlu sorular, çoktan seçmeli araçlar ve en değer verdiğimiz şekliyle zamanında geri dönüşler ile çocuğun gelişimini ortaya koyarız. Öğrencilerimiz bir üst sınıfa geçtikçe öğrenme dereceleri ve sorumlulukları da artar.

devamını oku